2016 ESD Michigan Regional Future City Competition Winners

First Place
St. John Lutheran School, Rochester

Second Place
Crescent Academy International, Canton

Third Place
St. Valentine School, Redford

Fourth Place
Grand Blanc West Middle School, Grand Blanc

Fifth Place
Patrick Henry Middle School, Woodhaven

 

SPECIAL AWARD WINNERS:

Architectural Engineering of an Integrated,
High Performing City Award
Lawrence Technological University
Clippert Academy Team 1, Detroit

ASQ – Quality Improvement Award
American Society for Quality, Greater Detroit
Section 1000
St. Valentine School, Redford

Automation Technology Achievement Award
Patti Engineering
St. John Lutheran School, Rochester

Best City for People with Disabilities Award
Michigan Paralyzed Veterans of America
Trinity Lutheran School, Utica

Best Communication System Award
Society of Women Engineers, Detroit Professional Section
Grand Blanc West Middle School, Grand Blanc

Best Engineered Project Award
NTH Consultants, Ltd.
Crescent Academy International, Canton

Best Essay Award
Crain’s Detroit Business
Crescent Academy International, Canton

Best Futuristic Transportation Award
DENSO International America, Inc.
Clippert Academy, Team 3, Detroit

Best Land Surveying Practices Award
National Council of Examiners for
Engineering and Surveying
University High School Preparatory Academy Team 2, Southfield

Best Neighborhood Development Award
Gompers Elementary-Middle School, Detoit

Best Project Plan Award
Project Management Institute, Great Lakes Chapter
International Technology Academy Team 3, Pontiac

Best Rookie Team Award
University of Detroit Mercy
Patrick Henry Middle School, Woodhaven

Best Use of Alternative or Renewable
Fuels Award
Dürr Systems Inc.
North Star Academy Team 1, Marquette

Best Use of Energy Award
DTE Energy Foundation
Dearborn Heights Montessori, Dearborn

Best Use of Green Principles Award
U.S. Green Building Council – Detroit Regional
Chapter, Green Schools Committee
Trinity Lutheran School, Utica

Best Use of Materials Award
ASM International, Detroit Chapter
University High School Preparatory Academy Team 3, Southfield

Best Waste Management and Recycling Award
East Michigan Chapter of the Air & Waste
Management Association
Internation Technology Academy Team 2, Pontiac

Building a World of Difference
Black & Veatch
St. John Lutheran School, Rochester

Building with the American Spirit: People, Projects, Communities Award
Barton Malow Company
James Geisler Middle School, Walled Lake

City of Tomorrow Award
Booz Allen Hamilton
Crescent Academy International, Canton

Electrotechnology Award
Institute of Electrical & Electronics Engineers
Southeast Michigan Chapter
North Star Academy Team 2, Marquette

Herbert W. Link Visionary Award
Link Engineering Company
North Star Academy Team 2, Marquette

Incorporation of Plastic Materials Award
Society of Plastics Engineers, Detroit Section
St. John Lutheran School, Rochester

Most Healthy Community Award
Blue Cross Blue Shield Blue Care Network
of Michigan
Clippert Academy, Team 2, Detroit

Most Sustainable Food Production Award
American Association of Agriculture &
Biological Engineers
St. Valentine School, Redford

People’s Choice Award
Ford Motor Company Fund
Trinity Luthern School, Utica

Pursuit of Excellence Award
Henderson Academy, Detroit

Safest City Award
Hartland Insurance Group, Inc.
St. Valentine School, Redford

Stormwater Pollution Prevention Award
Michigan Association of Hazardous
Materials Professionals
James R. Geisler Middle School, Walled Lake

Sustaining Our Future Award
Golder Associates Inc.
Crescent Academy International, Canton

Technological Innovation Award
Deaborn Center for Mathematics, Science and Technology Team 2, Dearborn

 


Home | Calendar of Events | Contact | Directions | Privacy Policy | Terms of Use | Make a Donation

The Engineering Society of Detroit • 20700 Civic Center Drive, Suite 450 • Southfield, MI 48076
248-353-0735 • fax 248-353-0736 • esd@esd.org

© Copyright - The Engineering Society of Detroit

 

SecurityMetrics for PCI Compliance, QSA, IDS, Penetration Testing, Forensics, and Vulnerability Assessment